glade3 trunk - en to ja translation catalogue (855 entries)

en: %s [%s] - Properties
ja: %s [%s] - プロパティ

en: %s exists.
    Do you want to replace it?
ja: %s は既にあります。
    置き換えてもよろしいですか？

en: (%s child)
ja: (%s の子)

en: (default)
ja: (デフォルト)

en: (internal %s)
ja: (内部にある %s)

en: 24-Hour Format
ja: ２４時間制

en: <Type here>
ja: <ここに入力して下さい>

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
ja: <big><b>ヒント:</b></big>
      * ツリー・ビューで右クリックするとアイテムを追加します。
      * 削除を押すと選択したアイテムを削除します。
      * ドラッグ &amp; ドロップすると順番を変更できます。
      * 種類の項目は編集可能です。

en: <choose a key>
ja: <キーを選択して下さい>

en: <custom>
ja: <カスタム>

en: <separator>
ja: <セパレータ>

en: <span weight="bold" size="larger">Save changes to project "%s" before closing?</span>
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
ja: <span weight="bold" size="larger">閉じる前にプロジェクト "%s" を保存しますか？</span>
    
    保存しない場合は、変更した内容を失うことになります。

en: A GladeCreateReason for this creation
ja: ウィジェット生成の理由を表す GladeCreateReason 型のデータです

en: A GladeWidget template to base a new widget on
ja: 新しいウィジェットの基本となる GladeWidget 型テンプレートです

en: A GladeWidgetInfo struct to base a new widget on
ja: 新しいウィジェットの基本となる GladeWidgetInfo 型のデータです

en: A boolean value
ja: 論理型の値です

en: A builtin stock image
ja: 埋め込み式のストック画像です

en: A builtin stock item
ja: デフォルトで提供されているストック・アイテムです

en: A cursor for inserting widgets in the UI
ja: UI の中にウィジェットを挿入するためのカーソルです

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
ja: %2$s から派生したアダプタ (%1$s) が既に存在します！

en: A floating point entry
ja: 浮動小数点型実数の値です

en: A gdk color value
ja: GdkColor 型の値です

en: A generic name prefix for internal widgets
ja: 内部で使用するウィジェットに対して付与する汎用的な名前の接頭子です

en: A list of GladeProperties
ja: Glade プロパティの一覧

en: A list of accelerator keys
ja: アクセラレータ・キーの並びです

en: A list of objects
ja: オブジェクトの並びです

en: A pixbuf value
ja: Pixbuf 型の値です

en: A pointer to the parenting GladeWidget
ja: 親ウィジェットの GladeWideget へのポインタです

en: A stock item, select None to choose a custom image and label
ja: ストック・アイテム (何も選択しない場合はカスタム画像とラベルの指定になります)

en: A tooltip text for this widget
ja: このウィジェットのツールチップに表示する文章です

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
ja: GTK+/GNOME 向けのユーザ・インタフェース・デザイナです。

en: About Dialog
ja: 情報ダイアログ

en: About this application
ja: このアプリケーションの情報を表示します

en: Accel Label
ja: アクセラレータ付きのラベル

en: Accelerators
ja: アクセラレータ

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Accessible Description
ja: アクセシビリティ機能の説明

en: Accessible Name
ja: アクセシビリティ機能の名前

en: Actions
ja: アクション

en: Activate
ja: アクティブ化

en: Activate '%s'
ja: '%s' をアクティブにする

en: Activate '%s' %s
ja: '%s' %s をアクティブにする

en: Activate next project
ja: 次のプロジェクトを開きます

en: Activate previous project
ja: 前のプロジェクトを開きます

en: Active Project
ja: 現在のプロジェクト

en: Adaptor
ja: アダプタ

en: Add %s
ja: %s の追加

en: Add Child Item
ja: 子アイテムの追加

en: Add Item
ja: アイテムの追加

en: Add Menu Button
ja: メニュー・ボタンの追加

en: Add Parent
ja: 親の追加

en: Add Radio Button
ja: ラジオ・ボタンの追加

en: Add Separator
ja: セパレータの追加

en: Add Toggle Button
ja: トグル・ボタンの追加

en: Add Tool Button
ja: ツール・ボタンの追加

en: Add Tool Item
ja: ツール・アイテムの追加

en: Add a %s to %s
ja: %s を %s に追加

en: Add signal handler %s
ja: シグナル・ハンドラ %s の追加

en: Adding parent %s to %s
ja: 親 %s を %s に追加する

en: After
ja: 後で呼び出す

en: Alignment
ja: アライメント

en: All
ja: 全て

en: All Contexts
ja: 全てのコンテキスト

en: All Events
ja: 全てのイベント

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Alphanumerical
ja: 英数字

en: Always
ja: 常に

en: Always Center
ja: 常に中央

en: An entry
ja: 一個のエントリです

en: An integer value
ja: int 型の値です

en: An unsigned integer value
ja: unsigned int 型の値です<

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Arrow
ja: アロー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Aspect Frame
ja: アスペクト・フレーム

en: Assistant
ja: アシスタント

en: Automatic
ja: 自動

en: Background Color
ja: 背景色

en: Before
ja: 前

en: Behavior
ja: 動作

en: Book
ja: ブック

en: Boolean
ja: 論理値

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Bottom to Top
ja: 下から上

en: Box
ja: ボックス

en: Browse
ja: 参照

en: Button
ja: ボタン

en: Button 1 Motion
ja: ボタン１を動かした

en: Button 2 Motion
ja: ボタン２を動かした

en: Button 3 Motion
ja: ボタン３を動かした

en: Button Box
ja: ボタン・ボックス

en: Button Motion
ja: ボタンを動かした

en: Button Press
ja: ボタンを押下した

en: Button Release
ja: ボタン押下を解放した

en: Calendar
ja: カレンダ

en: Can resize
ja: サイズ変更の可否

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Catalog
ja: カタログ

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Center
ja: 中央

en: Center on Parent
ja: 親オブジェクトの中央

en: Centimeters
ja: センチ

en: Change signal handler %s
ja: シグナル・ハンドラ %s の変更

en: Character
ja: 文字

en: Check
ja: チェック

en: Check Button
ja: チェック・ボタン

en: Check Menu Item
ja: チェック式のメニュー・アイテム

en: Child Node Of
ja: 子ノードである

en: Choose %s implementors
ja: %s に対するインプリメンタの選択

en: Choose a %s in this project
ja: このプロジェクトにある %s の選択

en: Choose accelerator keys...
ja: アクセラレータ・キーの選択...

en: Choose the BonoboDockItemBehavior type
ja: BonoboDockItemBehavior 型の選択

en: Choose the BonoboDockPlacement type
ja: BonoboDockPlacement 型の選択

en: Choose the GnomeUIInfo stock item
ja: GnomeUIInfo 型のストック・アイテムを選択して下さい

en: Choose the Pack Type
ja: パッキングの種類の選択

en: Choose the Selection Mode
ja: セレクション・モードの選択

en: Class
ja: クラス

en: Class:
ja: クラス:

en: Click
ja: クリック

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Clipboard add %s
ja: %s をクリップボードに追加

en: Clipboard add multiple
ja: クリップボードに複数回追加

en: Clipboard remove %s
ja: %s をクリップボードから削除

en: Clipboard remove multiple
ja: クリップボードから複数回削除

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the current project
ja: このプロジェクトを閉じます

en: Co_mments for translators:
ja: 翻訳者へのコメント(_M):

en: Color Button
ja: 色の選択ボタン

en: Color Selection
ja: 色の選択

en: Color Selection Dialog
ja: 色の選択ダイアログ

en: Column Spacing
ja: 列の間隔

en: Columned List
ja: 項目別のリスト

en: Combo
ja: コンボ

en: Combo Box
ja: コンボ・ボックス

en: Combo Box Entry
ja: コンボ・ボックスのエントリ

en: Comment
ja: コメント

en: Comment for translators
ja: 翻訳者へのコメントです

en: Common
ja: 共通

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirmation page
ja: (確認のメッセージを表示するページ)

en: Container
ja: コンテナ

en: Containers
ja: コンテナ

en: Content
ja: 目次

en: Content page
ja: (アシスタントの内容を表示するページ)

en: Contents Background Color
ja: 内容の背景色

en: Context _Help
ja: 対話型ヘルプ(_H)

en: Continuous
ja: 連続的

en: Control and Display
ja: コントロールと表示

en: Controlled By
ja: 制御される側

en: Controller For
ja: 制御する側

en: Copy %s
ja: %s のコピー

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: Could not allocate memory for interface
ja: UI で使用するメモリを確保できませんでした

en: Could not create a new project.
ja: 新しいプロジェクトを生成できませんでした

en: Could not create directory: %s
ja: フォルダを生成できませんでした: %s

en: Could not display the URL '%s'
ja: URL '%s' を表示できませんでした

en: Could not display the online developer reference manual
ja: オンラインの開発者向けリファレンス・マニュアルを表示できませんでした

en: Could not display the online user manual
ja: オンラインのユーザ・マニュアルを表示できませんでした

en: Could not find glade file %s
ja: .glade ファイル %s が見つかりませんでした

en: Could not get the type from "%s"
ja: "%s" から型を取得できませんでした

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
ja: ファイル %s を保存できませんでした (そのパスを他のプロジェクトが使用しています)

en: Could not save the file %s
ja: ファイル %s を保存できませんでした

en: Create %s
ja: %s の生成

en: Create Folder
ja: フォルダの生成

en: Create New _Window
ja: 新規ウィンドウの生成(_W)

en: Create a %s
ja: %s の生成

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを生成します

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
ja: GTK+/GNOME アプリのユーザ・インタフェースを設計したり編集します

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
ja: GTK+ アプリの UI ファイルを作成したり編集します

en: Creation Function
ja: 生成関数

en: Current mode for the pointer in the workspace
ja: ワークスペースの中にあるポインタのモードです

en: Cursor
ja: カーソル

en: Curve
ja: 曲線

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom widget
ja: 独自のウィジェット

en: Cut %s
ja: %s の切り取り

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Default
ja: デフォルト

en: Delayed
ja: 遅延する

en: Delete %s
ja: %s の削除

en: Delete %s child from %s
ja: %2$s から %1$s の削除

en: Delete the selection
ja: 選択範囲を削除します

en: Descending
ja: 降順

en: Described By
ja: 説明される側

en: Description For
ja: 説明する側

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ja: オブジェクトの説明です

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: DevHelp search namespace for this widget class
ja: このウィジェット・クラスに対する DevHelp の検索空間の名前です

en: Devices
ja: デバイス

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Dialog Box
ja: ダイアログ・ボックス

en: Disable Devhelp integration
ja: Devhelp との連携を無効にする

en: Discontinuous
ja: 間隔を空ける

en: Discrete
ja: 別々

en: Display items as icons only
ja: アイコンだけでアイテムを表示します

en: Display items as text beside icons
ja: アイコンの横にラベルを付与してアイテムを表示します

en: Display items as text only
ja: ラベルだけでアイテムを表示します

en: Display the developer reference manual
ja: 開発者向けのリファレンス・マニュアルを表示します

en: Display the user manual
ja: ユーザ・マニュアルを表示します

en: Dither
ja: ディザ

en: Do you want to reload the project?
ja: プロジェクトを再読込みしますか？

en: Dock
ja: ドック

en: Dock _Editor
ja: エディタの収納(_E)

en: Dock _Inspector
ja: インスペクタの収納(_I)

en: Dock _Palette
ja: パレットの収納(_P)

en: Dock the editor into the main window
ja: エディタをメイン・ウィンドウに収納します

en: Dock the inspector into the main window
ja: インスペクタをメイン・ウィンドウに収納します

en: Dock the palette into the main window
ja: パレットをメイン・ウィンドウに収納します

en: Down
ja: 下

en: Drag & Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Drag Resize
ja: サイズ変更

en: Drag and Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Drag and resize widgets in the workspace
ja: ワークスペースの中にあるウィジェットをドラッグして大きさを変更します

en: Drag-n-Drop from %s to %s
ja: %s から %s へドラッグ＆ドロップ

en: Drawing Area
ja: 描画領域

en: Drop Down Menu
ja: ドロップ・ダウン式のメニュー

en: East
ja: 東

en: Edge
ja: 端

en: Edit Menu
ja: メニューの編集

en: Edit Menu Bar
ja: メニュー・バーの編集

en: Edit Text
ja: 文字列の編集

en: Edit Type
ja: 種類

en: Edit&#8230;
ja: 編集&#8230;

en: Embedded By
ja: 埋め込まれる側

en: Embeds
ja: 埋め込む側

en: Emblems
ja: エンブレム

en: Emotes
ja: スマイリー

en: Enabled
ja: 有効な状態

en: End
ja: 最後

en: Enter Notify
ja: 特定の領域に入った

en: Error
ja: エラー

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを書き込む %s を開く際にエラーが発生しました: %s
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Error reading %s: %s
ja: %s を読み込む際にエラー: %s

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
ja: 設定データを書き込む際にエラーが発生しました: %s
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Error shutting down I/O channel %s: %s
ja: I/O チャンネル %s を終了する際にエラー: %s

en: Error shutting down io channel %s: %s
ja: I/O チャンネル %s を終了する際にエラー: %s

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを %s に保存する際にエラーが発生しました: %s
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Error writing to %s: %s
ja: %s に書き込む際にエラー: %s

en: Errors parsing glade file %s
ja: .glade ファイル %s の解析する際にエラー

en: Etched In
ja: 凹

en: Etched Out
ja: 凸

en: Event Box
ja: イベント・ボックス

en: Exclusive
ja: 排他

en: Expand
ja: 広げる

en: Expander
ja: エキスパンダ

en: Exposure
ja: エキスポーズ (露出) した

en: Extended
ja: 広がる

en: Extra
ja: 拡張

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを保存するためのフォルダ %s の生成に失敗しました。
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
ja: %s の読み込みに失敗しました。
    次に示す必要なカタログは利用できません: %s

en: Failed to open %s for reading: %s
ja: %s を読み込みモードで開く際にエラー: %s

en: Failed to open %s for writing: %s
ja: %s を書き込みモードで開く際にエラー: %s

en: Failed to save %s to %s: %s
ja: %s を %s へ保存できませんでした: %s

en: Failed to save %s: %s
ja: %s の保存に失敗しました: %s

en: Fi_les
ja: ファイル(_L)

en: File
ja: ファイル

en: File Chooser Button
ja: ファイルの選択ボタン

en: File Chooser Dialog
ja: ファイルの選択ダイアログ

en: File Chooser Widget
ja: ファイルの選択ウィジェット

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Selection
ja: ファイルの選択

en: Filename
ja: ファイル名

en: Fill
ja: 一杯にする

en: Find Ne_xt
ja: 次の検索(_X)

en: Fixed
ja: 位置指定

en: Float
ja: 実数値

en: Floating
ja: 浮かせる

en: Flows From
ja: 提供される側

en: Flows To
ja: 提供する側

en: Focus Change
ja: フォーカスが移った

en: Font Button
ja: フォント選択ボタン

en: Font Information
ja: フォント情報

en: Font Selection
ja: フォントの選択

en: Font Selection Dialog
ja: フォントの選択ダイアログ

en: Frame
ja: フレーム

en: Free
ja: 自由曲線

en: Functions
ja: ファンクション

en: GNOME About
ja: GNOME 情報ダイアログ

en: GNOME App
ja: GNOME アプリ

en: GNOME App Bar
ja: GNOME アプリケーション・バー

en: GNOME Canvas
ja: GNOME キャンバス

en: GNOME Color Picker
ja: GNOME 色の取得ボタン

en: GNOME Date Edit
ja: GNOME 日付の編集ボタン

en: GNOME Dialog
ja: GNOME ダイアログ

en: GNOME Druid
ja: GNOME ドルイド

en: GNOME Druid Page Edge
ja: GNOME ドルイドのページの端

en: GNOME Druid Page Standard
ja: GNOME ドルイドのページ (標準)

en: GNOME File Entry
ja: GNOME ファイル名の入力

en: GNOME Font Picker
ja: GNOME フォントの取得ボタン

en: GNOME HRef
ja: GNOME ハイパーリンク

en: GNOME Icon Entry
ja: GNOME アイコンの入力

en: GNOME Icon List
ja: GNOME アイコン・リスト

en: GNOME Icon Selection
ja: GNOME アイコンの選択

en: GNOME Message Box
ja: GNOME メッセージ・ボックス

en: GNOME Pixmap Entry
ja: GNOME Pixmap の入力

en: GNOME Property Box
ja: GNOME プロパティ・ボックス

en: GNOME UI Obsolete
ja: GNOME UI (廃止になったもの)

en: GNOME User Interface
ja: GNOME ユーザ・インタフェース

en: GTK+ Unix Print Toplevels
ja: GTK+ Unix 印刷機能のトップレベル

en: GType of the class
ja: クラスを表す GType 型です

en: Gamma Curve
ja: ガンマ曲線

en: General
ja: 全般

en: Generic
ja: 汎用

en: Generic Name
ja: 一般名

en: Glade Files
ja: Glade のファイル

en: Glade Interface Designer
ja: Glade3 インタフェース・デザイナ

en: Glade debug options
ja: Glade のデバッグ・オプション

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Glade; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: Glade はフリーソフトウェアです;フリーソフトウェア財団が
    提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の
    版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。
    
    Glade は有用とは思いますが、その頒布にあたっては市場性及び
    特定の目的、その適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も
    行ないません。詳細については GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧下さい。
    
    あなたは、本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを
    受け取っているはずです。そうでない場合は、
    Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street,
    Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA へ手紙を書いて下さい。

en: Glade options
ja: Glade のオプション

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
ja: GladeWidgetActionClass 構造体へのポインタです

en: Go back in undo history
ja: 古い履歴をさかのぼります

en: Go forward in undo history
ja: 新しい履歴に進めます

en: Gtk+ Obsolete
ja: GTK+ (廃止になったもの)

en: Half
ja: 半分

en: Handle Box
ja: ハンドル・ボックス

en: Handler
ja: ハンドラの名前

en: Has Context
ja: コンテキストを持つ

en: Has Selection
ja: セレクションあり

en: Height property
ja: 高さのプロパティ

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
ja: このコンテナ・クラスの中にある特別な子のオブジェクトを描画するためのプロパティを格納した名前です

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Box
ja: 水平ボックス

en: Horizontal Button Box
ja: 水平方向のボタン・ボックス

en: Horizontal Panes
ja: 水平方向のペイン

en: Horizontal Ruler
ja: 水平方向のルーラ

en: Horizontal Scale
ja: 水平方向のスケール

en: Horizontal Scrollbar
ja: 水平方向のスクロールバー

en: Horizontal Separator
ja: 水平方向のセパレータ

en: Horizontal and Vertical
ja: タテとヨコ

en: Icon Name
ja: アイコン名

en: Icon Theme
ja: アイコン・テーマ

en: Icon View
ja: アイコン・ビュー

en: Icon Width
ja: アイコンの幅

en: Icon _Name:
ja: アイコン名(_N):

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: If Valid
ja: 妥当ならば

en: If the icon text can be edited by the user
ja: ラベルの文字列を編集できるかどうか

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
ja: ラベルの文字列を定型にするかどうか (GnomeIconList 型のデータをコピーします)

en: If the property is optional, this is its enabled state
ja: プロパティがオプションの場合、それが有効な状態であることを表します

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
ja: ここで再読込みをしてしまうと変更した内容を全て失うことになります。それでも再読込みしますか？

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ja: ここで保存してしまうと、外部で変更した内容を全て失うことになります。それでも保存しますか？

en: Image
ja: 画像

en: Image Menu Item
ja: 画像付きのメニュー・アイテム

en: Image Type
ja: 画像の種類

en: Immediate
ja: すぐに

en: In
ja: 内側

en: Inches
ja: インチ

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
ja: コンポーネントに取り付けられるサブウィンドウであるものの、UI の階層の中にはコンポーネントに接続していないことを表します

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
ja: １つ以上のターゲット・オブジェクトから制御されるオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
ja: 表示しているツリーの一部 (セル) であることを表します

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
ja: １つ以上のターゲット・オブジェクトを制御するオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
ja: １つ以上のターゲット・オブジェクトにラベルを付与するオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
ja: １つ以上のターゲット・オブジェクトのグループに所属するオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is labelled by one or more target objects
ja: １つ以上のターゲット・オブジェクトからラベルを付与されるオブジェクトであることを表します

en: Indicates that an object is a parent window of another object
ja: 別のオブジェクトの親ウィンドウとなるオブジェクトであることを表します

en: Indicates that an object is a popup for another object
ja: 別のオブジェクトに対してポップアップされるオブジェクトであることを表します

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
ja: 別のオブジェクトの説明を提供するオブジェクトです

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
ja: このオブジェクトの説明を提供する別のオブジェクトです

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ja: 別の ATK オブジェクトから論理的に提供されるデータを持つオブジェクトであることを表します (例: text-flow)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way (text-flow, for instance).
ja: 論理的に別の ATK オブジェクトに提供するデータを持つオブジェクトであることを表します (例: text-flow)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ja: 論理的に別の ATK オブジェクトに提供するデータを持つオブジェクトであることを表します (例: text-flow)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
ja: 別のオブジェクトのデータを視覚的に埋め込むオブジェクトであることを表します

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Input Dialog
ja: 入力ダイアログ

en: Insert After
ja: 後ろに挿入する

en: Insert Before
ja: 前に挿入する

en: Insert Column
ja: 列を挿入する

en: Insert Column on %s
ja: %s への列の挿入

en: Insert Page After
ja: 後ろにページを挿入する

en: Insert Page Before
ja: 前にページを挿入する

en: Insert Row
ja: 行を挿入する

en: Insert Row on %s
ja: %s への行の挿入

en: Insert page on %s
ja: %s へのページの挿入

en: Insert placeholder to %s
ja: %s へのオブジェクトの挿入

en: Inspector
ja: インスペクタ

en: Insufficient amount of placeholders in target container
ja: 操作対象となるコンテナのプレイスフォルダの大きさが十分ではありません

en: Integer
ja: 整数値

en: Integer 1
ja: 整数値１

en: Integer 2
ja: 整数値２

en: Internal Name
ja: 内部で使用する名前

en: Internal name
ja: 内部の名前

en: Intro
ja: 紹介

en: Introduction page
ja: (アシスタントを紹介するページ)

en: Invalid
ja: 不正

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
ja: 別のオブジェクトの中に視覚的に埋め込まれるオブジェクトのデータです

en: Item
ja: アイテム

en: Items
ja: アイテム

en: Key
ja: キー

en: Key Press
ja: キーを押下した

en: Key Release
ja: キー押下を解放した

en: Keypad
ja: キーパッド

en: Label
ja: ラベル

en: Label For
ja: ラベルを付与する側

en: Labelled By
ja: ラベルが付与される側

en: Large Toolbar
ja: 大きなツールバー

en: Layout
ja: レイアウト

en: Least Recently Used first
ja: 少しだけ最近のものを先頭にする

en: Leave Notify
ja: 特定の領域から出た

en: Left
ja: 左

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Linear
ja: 線形

en: Link Button
ja: リンク・ボタン

en: List
ja: リスト

en: List Item
ja: リストのアイテム

en: Locked
ja: ロック済

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Background Color
ja: ロゴの背景色

en: Lookup
ja: 検索

en: Lower:
ja: 最小値:

en: MIME Types
ja: MIME 型

en: Max Saved
ja: 履歴の最大値

en: Max X
ja: Ｘ座標の最大値

en: Max Y
ja: Ｙ座標の最大値

en: Maximum Width
ja: 最大幅

en: Member Of
ja: グループに所属する

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Bar
ja: メニュー・バー

en: Menu Item
ja: メニュー・アイテム

en: Menu Shell
ja: メニュー・シェル

en: Menu Tool Button
ja: メニュー式のツール・ボタン

en: Message
ja: メッセージの内容

en: Message Dialog
ja: メッセージ・ダイアログ

en: Message box type
ja: メッセージ・ボックスの種類

en: Method
ja: メソッド

en: Middle
ja: 真ん中

en: Min X
ja: Ｘ座標の最小値

en: Min Y
ja: Ｙ座標の最小値

en: Monday First
ja: 月曜日を先頭にする

en: Most Recently Used first
ja: 直近で使用したものを先頭にする

en: Mouse
ja: マウスに従う

en: Multiple
ja: 複数個

en: Name
ja: 名前

en: Name :
ja: 名前 :

en: Name of the class
ja: クラスの名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Named Icon Chooser
ja: 名前付きアイコンの選択

en: Never
ja: しない

en: Never Floating
ja: 浮かせない

en: Never Horizontal
ja: 横向きにしない

en: Never Vertical
ja: 縦向きにしない

en: No
ja: いいえ

en: No open projects to save
ja: 保存するプロジェクトがありません

en: No suitable web browser could be found.
ja: 適切なウェブ・ブラウザが見つかりませんでした。

en: No suitable web browser executable could be found to be executed and to display the URL: %s
ja: 適当なウェブ・ブラウザの実行形式が見つからなかったので、次の URL を表示できませんでした: %s

en: No widget selected on the clipboard
ja: クリップボードからウィジェットが選択されていません

en: No widget selected.
ja: ウィジェットを選択して下さい

en: Node Child Of
ja: 子ノードである

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: North
ja: 北

en: North East
ja: 北東

en: North West
ja: 北西

en: Notebook
ja: ノートブック

en: Notification
ja: 通知

en: Number of items
ja: アイテムの総数

en: Number of pages
ja: ページ数

en: O_bjects:
ja: オブジェクト(_B):

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
ja: オブジェクトのインスタンス名です

en: Objects
ja: オブジェクト

en: Objects:
ja: オブジェクト:

en: Ok
ja: OK

en: Ok, Cancel
ja: OK、キャンセル

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
ja: このコンテナには一度に一個のウィジェットだけ貼り付けることが可能です

en: Open
ja: 開く

en: Open _Recent
ja: 最近開いたプロジェクト(_R)

en: Open a project
ja: 既存のプロジェクトを開きます

en: Open…
ja: 開く...

en: Option Menu
ja: オプション・メニュー

en: Ordering children of %s
ja: %s の中にある子の並べ方

en: Other
ja: その他

en: Out
ja: 外側

en: Output version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Pack Type
ja: パッキングの種類

en: Padding
ja: パディング

en: Page Setup Dialog
ja: ページ設定のダイアログ

en: Page inc:
ja: ページ幅:

en: Page size:
ja: ページ・サイズ:

en: Palette
ja: パレット

en: Palette _Appearance
ja: パレットの外観(_A)

en: Paned
ja: ペイン

en: Parent
ja: 親クラス

en: Parent Window Of
ja: 親ウィンドウ

en: Paste %s
ja: %s の貼り付け

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Path
ja: パス

en: Pixel Size takes precedence over Icon Size; if you want to use Icon Size, set Pixel size to -1
ja: ピクセル・サイズはアイコンのサイズよりも優先されます (アイコンのサイズを適用する場合は -1にして下さい)

en: Pixel Size takes precedence over Icon size
ja: ピクセル・サイズはアイコン・サイズよりも優先されます

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Pixels per unit
ja: ピクセル数/単位

en: Placement
ja: 配置

en: Places
ja: 場所

en: Placing %s inside %s
ja: %2$s の内側に %1$s を配置

en: Pointer Mode
ja: ポインタのモード

en: Pointer Motion
ja: ポインタが移動した

en: Pointer Motion Hint
ja: ポインタ移動のヒント

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Popup For
ja: ポップアップされる側

en: Popup Menu
ja: ポップアップ・メニュー

en: Position
ja: 位置

en: Press
ja: 押下

en: Print Dialog
ja: 印刷ダイアログ

en: Print S_etup
ja: 印刷の設定(_E)

en: Program Name
ja: プログラム名

en: Program Version
ja: プログラムのバージョン

en: Progress
ja: プログレス

en: Progress Bar
ja: プログレス・バー

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project '%s' saved
ja: プロジェクト '%s' を保存しました

en: Properties
ja: プロパティ

en: Property
ja: プロパティ

en: Property Change
ja: プロパティが変わった

en: Property Class
ja: プロパティのクラス

en: Property _Description:
ja: プロパティの説明(_D):

en: Proximity  Out
ja: 遠ざかった

en: Proximity In
ja: 接近した

en: Question
ja: 質問

en: Queue
ja: キュー

en: Quit the program
ja: プログラムを終了します

en: Radio
ja: ラジオ

en: Radio Button
ja: ラジオ・ボタン

en: Radio Menu Item
ja: ラジオ式のメニュー・アイテム

en: Radio Tool Button
ja: ラジオ式のツール・ボタン

en: Range
ja: 範囲

en: Read Only
ja: 読み込み専用

en: Reason
ja: 理由

en: Recent Chooser
ja: 最近開いたオブジェクトの選択

en: Recent Chooser Dialog
ja: 最近開いたオブジェクトの選択ダイアログ

en: Redo the last action
ja: 最後の操作をやり直します

en: Redo: %s
ja: '%s' をやり直します

en: Release
ja: 解放

en: Remove %s
ja: %s の削除

en: Remove Column
ja: 列の削除

en: Remove Column on %s
ja: %s の列の削除

en: Remove Page
ja: ページの削除

en: Remove Parent
ja: 親の削除

en: Remove Row
ja: 行の削除

en: Remove Row on %s
ja: %s の行の削除

en: Remove Slot
ja: スロットの削除

en: Remove multiple
ja: 複数個の同時に削除

en: Remove page from %s
ja: %s からページの削除

en: Remove placeholder from %s
ja: %s からプレイスフォルダの削除

en: Remove signal handler %s
ja: シグナル・ハンドラ %s の削除

en: Removing parent of %s
ja: %s の親を削除する

en: Renaming %s to %s
ja: %s から %s へ名前の変更

en: Reorder %s's children
ja: %s の子ウィジェットの並びの変更

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Widget Properties
ja: ウィジェットのプロパティのリセット

en: Reset widget properties to their defaults
ja: 選択したウィジェットのプロパティをデフォルト値に戻します

en: Response ID
ja: 応答 ID

en: Right
ja: 右

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Row Spacing
ja: 行の間隔

en: Ruler
ja: ルーラ

en: Save
ja: 保存

en: Save As…
ja: 別名で保存...

en: Save _As…
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save the current project
ja: このプロジェクトを保存します

en: Save the current project with a different name
ja: このプロジェクトに別の名前を付けて保存します

en: Save…
ja: 保存...

en: Scale
ja: スケール

en: Scaled Height
ja: 調節後の高さ

en: Scaled Width
ja: 調節後の幅

en: Scroll
ja: スクロールした

en: Scrolled Window
ja: スクロール・ウィンドウ

en: Select
ja: 選択

en: Select Fields
ja: 項目の選択

en: Select Folder
ja: フォルダの選択

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
ja: デフォルト値にリセットするプロパティを選択して下さい

en: Select widgets in the workspace
ja: ワークスペースの中にあるウィジェットを選択します

en: Selection Mode
ja: セレクション・モード

en: Sensitive
ja: 反応する

en: Separator
ja: セパレータ

en: Separator Menu Item
ja: セパレータのメニュー・アイテム

en: Separator Tool Item
ja: セパレータのツール・アイテム

en: Set the current page (strictly for editing purposes)
ja: 現在のページを指定する

en: Set the description of the Activate atk action
ja: ATK におけるアクティブ化の説明を指定して下さい

en: Set the description of the Click atk action
ja: ATK におけるクリック操作の説明を指定して下さい

en: Set the description of the Press atk action
ja: ATK における押下操作の説明を指定して下さい

en: Set the description of the Release atk action
ja: ATK における解放操作の説明を指定して下さい

en: Set the text in the view's text buffer
ja: ビューのテキスト・バッファに表示する文章を指定します

en: Setting %s of %s
ja: %2$s の %1$s の設定

en: Setting %s of %s to %s
ja: %2$s の %1$s を %3$s に指定

en: Setting i18n metadata
ja: i18N メタデータの設定

en: Setting multiple properties
ja: 複数子のプロパティの指定

en: Setting object type on %s to %s
ja: %s のオブジェクトの型を %s にセット

en: Show Glade debug options
ja: Glade のデバッグ・オプションを表示する

en: Show Info
ja: 情報の表示

en: Show Time
ja: 時刻を表示する

en: Show context info
ja: コンテキスト情報の表示

en: Show info
ja: 情報の表示

en: Show items using small icons
ja: 小さなアイコンを使ってアイテムを表示します

en: Show or hide contextual help buttons in the editor
ja: エディタの中で対話型ヘルプ・ボタンの表示/非表示を切り換えます

en: Show the clipboard
ja: クリップボードを表示します

en: Shrink
ja: 縮める

en: Signal
ja: シグナル

en: Single
ja: １個だけ

en: Size
ja: サイズ

en: Small Toolbar
ja: 小さなツールバー

en: South
ja: 南

en: South East
ja: 南東

en: South West
ja: 南西

en: Special Child Type
ja: 特別な子の種類

en: Spin Button
ja: スピン・ボタン

en: Splash Screen
ja: スプラッシュ・スクリーン

en: Spline
ja: スプライン

en: Spread
ja: スプレッド

en: Start
ja: 先頭

en: Static
ja: スタティック

en: Status
ja: ステータス

en: Status Bar
ja: ステータス・バー

en: Status Message.
ja: ステータスを表すメッセージです

en: StatusBar
ja: ステータスバー

en: Step inc:
ja: ステップ幅:

en: Stock
ja: ストック

en: Stock Button
ja: ストック・ボタン

en: Stock Image
ja: ストック画像

en: Stock Item
ja: ストック・アイテム

en: Store Config
ja: 設定の保存

en: String
ja: 文字列

en: String 1
ja: 文字列１

en: String 2
ja: 文字列２

en: String array
ja: 文字列を要素とする配列です

en: Structure
ja: 構成が変わった

en: Strv
ja: 文字列の配列

en: Substructure
ja: 子の構成が変わった

en: Subwindow Of
ja: サブウィンドウ

en: Summary
ja: 概要

en: T_ranslatable
ja: 翻訳可能な文字列である(_R)

en: Table
ja: テーブル

en: Template
ja: テンプレート

en: Text
ja: 文字列

en: Text Editable
ja: 文字列は編集可能

en: Text Entry
ja: テキスト・エントリ

en: Text Foreground Color
ja: 文字列の前景色

en: Text Spacing
ja: 文字列の間隔

en: Text Static
ja: 定型の文字列

en: Text View
ja: テキスト・ビュー

en: Text below icons
ja: アイコンの横にラベル

en: Text beside icons
ja: アイコンの横にラベル

en: Text only
ja: ラベルのみ(_T)

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
ja: GladeEditorProperty 型を生成した GladePropertyClass 型です

en: The active project
ja: 現在のプロジェクト

en: The class adaptor for the associated widget
ja: 関連するウィジェットに対するクラス・アダプタです

en: The current value
ja: 現在の値です

en: The file %s has been modified since reading it
ja: そのファイル (%s) は Glade 以外で変更されています

en: The filesystem path of the project
ja: プロジェクトを格納するパス名です

en: The first integer argument to pass to the function
ja: 関数に引き渡す１番目の整数型の引数です

en: The first string argument to pass to the function
ja: 関数に引き渡す１番目の文字列型の引数です

en: The function which creates this widget
ja: このウィジェットを生成する関数です

en: The glade project that this widget belongs to
ja: ウィジェットが所属する Glade プロジェクトです

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ja: GladeDesignLayout の中にトップレベルがあるウィジェットの高さです

en: The height to scale the pixmap to
ja: Pixmap に大きさを合わせる時の高さです

en: The icon name
ja: アイコンの名前です

en: The increment to use to make major changes to the value
ja: 値を大きく変更する際に使用する増分値です

en: The increment to use to make minor changes to the value
ja: 値を小さく変更する際に使用する増分値です

en: The internal name of the widget
ja: 内部で使用するウィジェットの名前です

en: The items in this combo box
ja: コンボ・ボックスの中にあるアイテムです

en: The maximum number of history entries saved
ja: 履歴として保存するエントリの数 (最大値) です

en: The maximum value
ja: 最大値です

en: The maximum x coordinate
ja: Ｘ座標の最大値です

en: The maximum y coordinate
ja: Ｙ座標の最大値です

en: The method to use to edit this button
ja: このボタンを編集する際に使用するメソッドの種類です

en: The method to use to edit this image
ja: この画像を編集する際に使用するメソッドの種類です

en: The minimum value
ja: 最小値です

en: The minimum x coordinate
ja: Ｘ座標の最小値です

en: The minimum y coordinate
ja: Ｙ座標の最小値です

en: The name of the widget
ja: ウィジェットの名前です

en: The name of the widget catalog this class was declared by
ja: このクラスを宣言したウィジェット・カタログの名前です

en: The number of items in the box
ja: ボックスの中にあるアイテムの総数です

en: The number of pages in the notebook
ja: ノートブックのページ数です

en: The number of pixels between columns of icons
ja: 隣り合うアイコンとの間隔をピクセル数で指定します

en: The number of pixels between rows of icons
ja: 行間をピクセル数で指定します

en: The number of pixels between the text and the icon
ja: アイコンとラベルとの間隔をピクセル数で指定します

en: The number of pixels corresponding to one unit
ja: 単位当たりのピクセル数です

en: The object associated
ja: 対応するオブジェクトです

en: The page position in the Assistant
ja: アシスタントの中での位置です

en: The page size (in a GtkScrollbar this is the size of the area which is currently visible)
ja: ページ・サイズ (GtkScrollbar 型オブジェクトでは表示可能な大きさを表す)

en: The pixmap file
ja: Pixmap のファイルです

en: The position in the druid
ja: ドルイドの中での位置です

en: The position of the menu item in the menu shell
ja: メニュー・シェルの中でのメニュー・アイテムの位置です

en: The position of the tool item in the toolbar
ja: ツールバーの中でのツールバー・アイテムの位置です

en: The project %s has unsaved changes
ja: プロジェクト %s には保存していない変更点があります

en: The project being inspected
ja: 調査しているプロジェクトです

en: The project file %s has been externally modified
ja: プロジェクト・ファイル (%s) は Glade 以外で変更されています

en: The property used to set the X position of a child object
ja: 子オブジェクトのＸ方向の位置を指定する際に使用するプロパティです

en: The property used to set the Y position of a child object
ja: 子オブジェクトのＹ方向の位置を指定する際に使用するプロパティです

en: The property used to set the height of a child object
ja: 子オブジェクトの高さを指定する際に使用するプロパティです

en: The property used to set the width of a child object
ja: 子オブジェクトの幅を指定する際に使用するプロパティです

en: The response ID of this button in a dialog (it's NOT useful if this button is not in a GtkDialog)
ja: このボタンに対するダイアログ内での応答 ID です

en: The second integer argument to pass to the function
ja: 関数に引き渡す２番目の整数型の引数です

en: The second string argument to pass to the function
ja: 関数に引き渡す２番目の文字列型の引数です

en: The selection mode
ja: セレクション・モードです

en: The stock item for this button
ja: このボタンのストック・アイテムです

en: The stock item for this image
ja: この画像に対するストック画像です

en: The text of the menu item
ja: メニュー・アイテムのラベルです

en: The text to display
ja: 表示する文字列です

en: The type of the message box
ja: メッセージ・ボックスの種類です

en: The width of each icon
ja: アイコンの幅です

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ja: GladeDesignLayout の中にトップレベルがあるウィジェットの幅です

en: The width to scale the pixmap to
ja: Pixmap に大きさを合わせる時の幅です

en: This does not apply with stock items
ja: これはストック・アイテムには適用されません

en: This gives backends control to set property sensitivity
ja: プロパティが反応するようにバックエンドで制御を与えるかどうかです

en: This only applies to Icon Theme type images
ja: これはアイコン・テーマを使用する画像に対してのみ適用されます

en: This only applies with file type images
ja: これはファイル指定の画像に対してのみ適用されます

en: This only applies with label type buttons
ja: これはラベル付きのボタンに対してのみ適用されます

en: This only applies with stock type buttons
ja: これはストック指定のボタンに対してのみ適用されます

en: This only applies with stock type images
ja: これはストック指定の画像に対してのみ適用されます

en: This property is valid only in font information mode
ja: このプロパティはフォント情報モードの場合にのみ適用されます

en: Title
ja: タイトル

en: Title Foreground Color
ja: タイトルの前景色

en: Toggle
ja: トグル

en: Toggle Button
ja: トグル・ボタン

en: Toggle Tool Button
ja: トグル式のツール・ボタン

en: Tool Bar
ja: ツール・バー

en: Tool Bar Editor
ja: ツール・バー・エディタ

en: Tool Button
ja: ツール・ボタン

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Top
ja: 上

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Level
ja: トップレベル

en: Top Right
ja: 右上

en: Top Watermark
ja: 上部に付与するウォーターマーク

en: Top to Bottom
ja: 上から下

en: Toplevel Height
ja: トップレベルの高さ

en: Toplevel Width
ja: トップレベルの幅

en: Toplevels
ja: トップレベル

en: Translatable
ja: 翻訳可能な文字列

en: Translated title for the class used in the glade UI
ja: .glade UI で使用するクラスのタイトル (翻訳済) です

en: Tree View
ja: ツリー・ビュー

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを %s フォルダに保存しようとしましたが、それは普通のファイルです。
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Type
ja: 型

en: Type :
ja: 型 :

en: Unable to load image (%s)
ja: 画像を読み込めません: %s

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ja: '%s' を開けません (ファイルが存在しません)

en: Unable to paste to multiple widgets
ja: 複数のウィジェットに貼り付けできません

en: Unable to paste to the selected parent
ja: 選択した親ウィジェットに貼り付けできません

en: Unable to paste widget %s without a parent
ja: ウィジェット %s は親ウィジェットなしで貼り付けることはできません

en: Undo the last action
ja: 最後の操作に戻します

en: Undo: %s
ja: '%s' を元に戻します

en: Unknown
ja: 不明

en: Unsaved %i
ja: 未保存 %i

en: Unsigned Integer
ja: 符号無し整数値

en: Up
ja: 上

en: Upper:
ja: 最大値:

en: Use Alpha
ja: α値を使う

en: Use Command
ja: コマンドを使う

en: Use Underline
ja: 下線を使用する

en: Used to generate names of new widgets
ja: 新しいウィジェットの名前を生成する際に使用します

en: User
ja: ユーザ

en: User Interface Designer
ja: ユーザ・インタフェース・デザイナ

en: User Widget
ja: ユーザ指定のウィジェット

en: User data
ja: ユーザ・データ

en: Utility
ja: ユーティリティ

en: Value:
ja: 値:

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Box
ja: 垂直ボックス

en: Vertical Button Box
ja: 垂直方向のボタン・ボックス

en: Vertical Panes
ja: 垂直方向のペイン

en: Vertical Ruler
ja: 垂直方向のルーラ

en: Vertical Scale
ja: 垂直方向のスケール

en: Vertical Scrollbar
ja: 垂直方向のスクロールバー

en: Vertical Separator
ja: 垂直方向のセパレータ

en: View GTK+ documentation for this property
ja: このプロパティのリファレンス・マニュアルを表示します

en: View documentation for the selected widget
ja: 選択したウィジェットのリファレンス・マニュアルを表示します

en: Viewport
ja: ビューポート

en: Visibility Notify
ja: 表示可否が変わった

en: Warning
ja: 警告

en: Watermark
ja: ウォーターマーク

en: We could not find the symbol "%s"
ja: "%s" というシンボルが見つかりませんでした

en: West
ja: 西

en: Whether or not the translatable string has a context prefix
ja: コンテキスト (接頭子) を持つ翻訳可能な文字列であるかどうかです

en: Whether or not this action is sensitive
ja: このアクションを利用可能な状態にするかどうかです

en: Whether project has a selection
ja: プロジェクトにセレクションがあるかどうかです

en: Whether project has been modified since it was last saved
ja: プロジェクトが最後に保存されてから何か変更が加えられたかどうかです

en: Whether project is read only or not
ja: プロジェクトが編集不可かどうかです

en: Whether this container supports resizes of child widgets
ja: 子オブジェクトがサイズの変更をサポートしているかどうか

en: Whether this property is translatable or not
ja: 翻訳が可能なプロパティであるかどうかです

en: Whether to show an informational button for each property and signal in the editor
ja: エディタの中にプロパティとシグナルの情報ボタンを表示するかどうか

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
ja: 読み込んだウィジェットの情報ボタンを表示するかどうか

en: Whether we should show an informational button
ja: 情報ボタンを表示するかどうか

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
ja: Undo/Redo のスタックに対してコマンド API を使うかどうか

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget selector
ja: ウィジェット・セレクタ

en: Width property
ja: 幅のプロパティ

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Word
ja: 単語

en: Word Character
ja: 単語の文字

en: X position property
ja: Ｘ位置のプロパティ

en: Y position property
ja: Ｙ位置のプロパティ

en: Yes
ja: はい

en: Yes, No
ja: はい、いいえ

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
ja: 翻訳可能な文字列である旨をマークしておき、名前とE-メール・アドレスをセットできることを翻訳者に伝えます

en: You cannot copy a widget internal to a composite widget.
ja: ウィジェットを結合ウィジェットへ内部的にコピーできませんでした

en: You cannot cut a widget internal to a composite widget.
ja: ウィジェットを結合ウィジェットへ内部的に切り取れませんでした

en: You cannot delete a widget internal to a composite widget.
ja: 結合ウィジェットからウィジェットを内部的に削除できません

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
ja: 結合ウィジェットからウィジェットを内部的に削除できません

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ja: ファイルの保存に必要な権限をお持ちではないようです。

en: You must remove any children before you can set the type
ja: 種類を指定する前に子のオブジェクトを削除して下さい

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: [Read Only]
ja: [読み込み専用]

en: _Clipboard
ja: クリップボード(_C)

en: _Close This Window
ja: このウィンドウを閉じる(_C)

en: _Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_C)

en: _Common
ja: 共通(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Developer Reference
ja: 開発者向けのマニュアル(_D)

en: _Don't Save
ja: 保存しない(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _End Game
ja: 終了(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Game
ja: ゲーム(_G)

en: _General
ja: 全般(_G)

en: _Has context prefix
ja: コンテキストの接頭子を持つ(_H)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Hint
ja: ヒント(_H)

en: _Icons only
ja: アイコンのみ(_I)

en: _List standard icons only
ja: 標準のアイコンだけ表示する(_L)

en: _New Game
ja: 新ゲーム(_N)

en: _Next Project
ja: 次のプロジェクト(_N)

en: _Open…
ja: 開く(_O)...

en: _Packing
ja: パッキング(_P)

en: _Pause game
ja: 一時停止(_P)

en: _Previous Project
ja: 前のプロジェクト(_P)

en: _Projects
ja: プロジェクト(_P)

en: _Properties:
ja: プロパティ(_P):

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Redo Move
ja: 移動をやり直す(_R)

en: _Reload
ja: 再読込みする(_R)

en: _Restart Game
ja: 再開(_R)

en: _Save Anyway
ja: とにかく保存する(_S)

en: _Scores...
ja: 得点(_S)...

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Select All
ja: 全て選択(_S)

en: _Select individual fields:
ja: それぞれの項目の選択(_S):

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Signals
ja: シグナル(_S)

en: _Text only
ja: ラベルのみ(_T)

en: _Text:
ja: 文字列(_T):

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Undo Move
ja: 移動を元に戻す(_U)

en: _Unselect All
ja: 全て選択解除(_U)

en: _Use Small Icons
ja: 小さなアイコンにする(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: be verbose
ja: 詳細なログを表示する

en: class
ja: クラス

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
ja: gmodule をサポートしていません (Glade を実行するには gmodule のサポートが必要です)

en: multiple
ja: 複数個

en: the last action
ja: 最後の操作
